Námět
Rob Grant
Doug Naylor
Spolu měli přezdívku ‚Grant Naylor‚, pod kterou i vydávali a v 90. letech napsali dvě komediální radiové hry pro BBC Radio 4, s názvy Cliché a Son of Cliché, které byly pozdeji inspirací pro Red Dwarf.
Dále spolu během 90. let napsali programy jako Comic Relief, Spitting Image a The 10 Percenters.
Po 6.sérii se Rob Grant rozhodl ukončit svoji práci na Red Dwarf a odešel, hlavně prý z důvodu že nechtěl aby Red Dwarfbyl jediný nápis na jeho náhrobním kameni.
Herci a jejich postavy
Craig Charles
Jako herec se stal Craig hvězdou v roce 1988 díky roli Davea Listera v trpaslíkovi. Dále například moderoval soutěž Robot Wars (Válka robotů) a dělal vypravěče v anglické verzi japonského programu Takeshiho Hrad.
Jeho mladší bratr Emile Charles je rovněž hercem a hrál mladého Listera v epizodě Fotostroj času z III. série Červeného trpaslíka.
Dave Lister
Po nehodě s únikem radiace na Červeném trpaslíkovi dlouhou dobu jediným živým člověkem na palubě. Dave je svobodomyslný typ člověka a má vyvinutý cit pro spravedlnost a solidaritu. Zároveň příliš nedbá na svůj zevnějšek, hygiena není jeho silnou stránkou. Myslí si o sobě, že umí hrát na kytaru (vlastní kytaru Gibson Les Paul, na které má jen 5 strun a 3 z nich jsou G). V mládí založil kapelu „Degen a spol.“ a složil hit, který se jmenoval Óm. Jeho hudbou dráždí zbývající členy posádky. Miluje ostrá indická jídla. Nemá žádné ambice v pracovních záležitostech ani respekt k autoritám. Snaží se udělat z Krytona samostatnějšího androida (nezávislejšího na vůli ostatních).
Chris Barrie
Narodil se v německém Hannoveru, studoval na metodistické koleji v Belfastu, polytechniku v Brightonu nedokončil. Pracoval v supermarketech, později začal svou hereckou kariéru v televizní show Davida Essexe. Přelom v jeho kariéře nastal v roce 1988, kdy se začal vysílat Červený trpaslík a později sitcom The Britass Empire. Bez většího ohlasu hrál také sluhu ve filmech Lara Croft – Tomb Raider a Lara Croft – Tomb Raider: Kolébka života.
Arnold Rimmer
Arnold J. Rimmer vystupuje ve většině dílů jako hologram. Rimmer je nehmotný, nemůže se ničeho dotýkat a věci jím prostupují. Jedinou fyzickou součástkou je tzv. „holosrdce“, ktere je viditelné, když je hologram vypnutý. Po setkání s entitou jménem Legie, která Rimmerovi upraví světelné srdce z měkkého světla na tvrdé se Arnold dočká nových možností, po upgradu získá zpět dříve ztracené smysly.
V 8. sérii je Rimmer živým člověkem, neboť byl obnoven spolu s kompletní posádkou Červeného trpaslíka mikroskopickými roboty – nanoboty.
Poté už je znovu hologram.
Danny John-Jules
Roli Kocoura dostal tak, že přišel na casting o půl hodiny později, oblečený v jeho otcově starém obleku. Nevěděl že byl pozdě a poté ho to ani netrápilo. Produceři se hned rozhodli že byl dostatečně cool na roli Kocoura.
Craig Charles řekl na srazu Červeného trpaslíka že Danny je hodně jako Kocour, protože prý by se mohl každé 4 sekundy převléct, ale stejně by mu nedošlo oblěčení.
Danny ještě s Craigem jsou jediní herci, kteří se objevili v každém díle seriálu.
Kocour
Robert Llewellyn
Je fanoušek vědy a technologií a propaguje obnovitelné technologie a elektrická auta a často přednáší na vědeckých a technologických událostech.
Llewellyn se dostal k Červenému trpaslíku díky jeho představení v komedii na Edinburghském festivalu, které viděl Paul Jackson, producent trpaslíka, a pozval ho na konkurz Krytona.
Kryton
Kryton se poprvé objevuje ve stejnojmenné epizodě (1. epizoda 2. série), kde ho hrál David Ross. Od třetí série to je jedna z chlavních postav
Chloë Annett
V dubnu 2011 vyhrála cenu za nejlepší herečku na Londýnském festivalu nezávislých filmů.
Kristina Kochanská
V první éře se objeví jen zřídkakdy a to hlavně v prvních dvou sériích. Poté je její postava několikrát zmiňována a od třetího dílu sedmé série nahrazuje Arnolda Rimmera, ze kterého se stal Eso Rimmer. V deváté sérii se napřed uvádí, že zemřela nešťastnou náhodou. Více o tom ví pouze Kryton, který u této události údajně byl. To se ale později ukazuje jako lež (Kristina Davea jen opustila, jelikož měla dost jeho způsobu života).
V první éře Kristinu hrála herečka Clare Groganová.
Norman Lovett
Hattie Hayridge
Holly
Decima
Mezi jeden z jeho geniálních výtvorů patří zdecimování hudby, vynalezl totiž dva nové tóny I a J a z oktávy udělal decimu. Nové znění v italštině je (alespoň podle Hollyho): DO-RE-MI-FA-SO-LA-VOU-BOU-SI-DO a obráceně DO-SI-BOU-VOU-LA-SO-FA-MI-RE-DO. Myslel si, že zdecimováním stupnice způsobí převrat v hudbě. Nástroje se prý zvětší aby obsáhly i jeho dva nové tóny.